Samos Adası “Pythagorion ve Heraion”

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Samos (Sisam) Yunanistan’da, Ege Denizi’nde, Dilek Yarımadası’nın karşısında bir ada. Bu adanın en büyük yerleşim merkezi olan şehri, merkezi bu şehir olan ve Sisam adasını, Ahikerya adasını ve bölgedeki birkaç küçük adayı kapsayan idari bölgenin adıdır.

M.Ö. 3. bin yıldan bu yana, küçük medeniyetin yakınındaki bu küçük Ege adasında birçok uygarlık yerleşmiştir. Yunan ve Roma anıtları ve muhteşem bir tünel-su kemeri ile birlikte eski Heraion Tapınağı olan Pythagoreion’un kalıntıları ve aynı zamanda Heraion Tapınağı, günümüze kadar ulaşmıştır.

Heraion, Samos Adası

Heraion, Samos Adası

Heraion

Samos Heraionu, Yunanistan’ın Samos Adası’nda bulunan ve tanrıça Hera’ya adanmış büyük bir mabet. 1992’de UNESCO tarafından Pythagorion ile birlikte Dünya Mirası olarak tescil edildi.

Pythagorion, Samos Adası

Pythagorion, Samos Adası

Pythagorion

Pythagorion, Yunanistan’ın Samos kentindeki antik Samos kasabasının arkeolojik alanıdır. Modern adı Pythagoreio olan bölgede bulunmaktadır. Arkeolojik alan eski Yunan ve Roma anıtlarını ve ünlü bir antik tüneli, Eupalinos Tüneli veya Eupalinian su kemerini içermektedir. Pisagorion, Samos Heraionu ile birlikte 1992 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi olarak ilan edilmiştir.

Yunanistan’ın Samos (Sisam) Adası’nda yer alan Pythagorion ve Heraion, 1992 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine dahil edilmiştir.

Paylaş:

Bir Cevap Yaz

CANLI DESTEK