Olimpiya Arkeolojik Bölgesi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Olimpiya, Mora Yarımadası’nın kuzey batısındaki Alpheios ve Kladeos nehirlerinin doğal güzellik ve dinginlik ortamında birleştiği vadide, Olimpiyat Oyunları’nın gerçekleştirildiği Elis ilinde bulunan antik bir kenttir.

Olimpiya, Peloponez’nin eski uygarlıklarına, hem süre hem de kalite açısından olağanüstü bir tanıklık ediyor. İlk insan yerleşimleri, vadinin M.Ö. 4000 ila 1100 yıllarında işgal edildiği tarih öncesine dayanmaktadır. Olimpiya, dini, siyasal ve sosyal olan birçok işleviyle antik bir Pan-Hellenic antik kutsal sığınağının seçkin bir örneğidir.

Mora Yarımadası’nda bir vadide yer alan Olimpiya bölgesi, tarih öncesi çağlardan beri bir yerleşim yeri olmuştur. M.Ö. 10. yüzyılda Olympia Zeus’a ibadet merkezi haline geldi. Antik Yunan dünyasının en büyük şaheserlerinden birine sahiptir. Tapınaklara ek olarak, Olimpiyat Oyunları için yapılmış olan ve M.Ö. 776’da başlayarak her dört yılda bir düzenlenen Olimpiyat Oyunları için yapılmış tüm spor yapılarının kalıntıları bulunmaktadır.

Yunanistan’ın Mora Yarımadası Elis’deki Olimpiya Arkeolojik Bölgesi, 1989 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine dahil edilmiştir.

Paylaş:

Bir Cevap Yaz

CANLI DESTEK