Mistra Arkeolojik Bölgesi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Yunanistan Mora Yarımadası’nın güneyinde yer alan Mistra, Antik Sparta’nın yanında Taygetos Dağı’ndadır. Bizans İmparatorluğu ailesine yakın kişilerin yönettiği kent, 14. yüzyılda Mora’nın başkenti idi. Yüksek bir tepenin üzerine kurulmuş Mistra Kalesi bulunmaktadır.

“Mora’nın (Peloponez) harikası” olan Mistra, 1249 yılında Villehardouin’den William’ın Achaia prensi tarafından dikilmiş kalenin etrafında bir amfitiyatro olarak inşa edilmiştir. Daha sonra Türkler ve Venedikliler tarafından işgal edilen, Bizanslılar tarafından yeniden ele geçirilen şehir, 1832’de terkedilmiştir. Nefes kesici bir ortaçağ kalıntısı bırakan Mistra muhteşem bir manzaraya sahiptir.

14 ve 15. yüzyıllarda Bizans Mora Despotluğu’na başkentlik ettiği dönem zenginlik ve kültürel bir yükseliş yaşamıştır. Şehirde yerleşim Osmanlı döneminde devam etmiştir ancak Batılı Seyyahlar yanlışlıkla burayı antik Sparta olduğunu düşünmüşlerdir. 1830’larda burası terk edilip, yaklaşık sekiz kilometre doğusunda yeni kasaba Sparta inşa edilmiştir.

Yunanistan’ın Mora Yarımadası Lakonia’deki Mistra Arkeolojik Bölgesi, 1989 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine dahil edilmiştir.

Paylaş:

Bir Cevap Yaz

CANLI DESTEK