Epidaurus Asklepios Tapınağı

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Epidauros, antik Yunan’da, Saronic Körfezi’ndeki Peloponez Yarımadası’nda yer alan küçük bir şehir. İki modern kasaba, Palaia Epidavros ve Nea Epidavros, Epidavros adını taşımaktadır. 2010’dan bu yana, Argolis ilinin bir parçası olan Epidauros’un yeni belediyesine aittirler. Belediyenin yönetim merkezi Lygourio kasabasıdır.

Asklepios’un kutsal alan olarak adlandırıldığı Epidaurus’taki insanlar, acılarını ve hastalıklarını iyileştirmek için güçleri olan tanrılar, şifacı tanrısı Asklepius’a adanmış kutsal bir şifa yeriydi. Bu sığınaklar antik Yunanistan’da sıkça görülüyordu ve aslında, Akdeniz’in dört bir yanından gelen insanların şifa bulması oldukça popülerdi. Tapınakları ve şifalı tanrılarına adanmış hastane binaları ile geniş bir alan, Yunan ve Roma dönemlerinin şifa kültleri hakkında değerli bilgiler vermektedir.

Epidaurus’taki Asklepios Kutsal Alanı, Antik Dünya’nın iyileştirici kültlerine karşı olağanüstü bir kanıttır ve bilimsel tıbbın ortaya çıkışına tanıklık eder. Peloponez’de, Argolis Bölgesel biriminde yer alan, iki terasa yayılmış ve korunmuş doğal bir manzara ile çevrili bir dizi antik anıt içermektedir. Sanctuary’nin anıtları arasında mükemmel mimari oranlarıyla ve örnek akustiğiyle tanınan çarpıcı Epidaurus Tiyatrosu bulunmaktadır. Tiyatro, Artemis ve Asklepios Tapınakları, Tholos, Enkoimeterion ve Propylaia ile birlikte, Helen ve Roma dünyalarının iyileştirici tanrılarının önemini ve gücünü gösteren uyumlu bir anıtlar topluluğu içermektedir.

Yunanistan’ın Peloponez yarımadası Argolis’deki Epidaurus Asklepios Tapınağı, 1988 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine dahil edilmiştir.

Paylaş:

Bir Cevap Yaz

CANLI DESTEK