Philippi Arkeolojik Bölgesi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Doğu Makedonya’nın Edonis bölgesinde yer alan Philippi antik bir kentti. Thasos sömürgecileri tarafından kurulduğunda adı Crenides olarak belirlenmişti. Şehrin adı MÖ 356 yılında II. Filip tarafından değiştirildi ve 14. yüzyılda Osmanlı’nın fethinden sonra şehir terk edildi.

Mevcut Filippoi belediyesi, antik şehrin harabelerine yakın bir konumdadır ve Yunanistan’ın Kavala kentindeki Doğu Makedonya ve Trakya bölgesinin bir parçasıdır. Surların bulunduğu kentin kalıntıları, Kuzeydoğu Yunanistan’daki bir akropolisin eteklerinde, Avrupa ve Asya’yı bağlayan antik rotada, Via Egnatia’da yatmakta

M.Ö. 356 yılında Makedon Kralı II. Philip tarafından kurulan şehir, 42 yılındaki Philippi Savaşı’nı izleyen yıllarda Roma İmparatorluğu’nun kurulmasıyla “küçük Roma” olarak gelişmiştir. Duvarlar ve kapıları, tiyatro ve tapınakların görüldüğü canlı Hellenistik II. Philip kenti, Forum gibi Roma’daki kamu binaları ve kuzeydeki tapınakları olan anıtsal bir terasla desteklenmiştir.

Kent daha sonra Havari Pavlus’un ziyaretini takiben Hristiyan inancının merkezi haline geldi. Bazillika kalıntıları, Hristiyanlığın ilk kuruluşuna olağanüstü şekilde tanıklık etmektedir.

Yunanistan’ın Kuzeydoğusunda Kavala şehrinde yer alan Philippi Arkeolojik Bölgesi, 2016 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine kabul edilmiştir.

Paylaş:

Bir Cevap Yaz

CANLI DESTEK