Unesco Dünya Mirasları Hindistan

Güney Asya’da bulunan Hindistan, dünyanın en büyük yedinci coğrafi alanı ve en büyük ikinci nüfusuna sahiptir. Hindistan’da UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilmiş yerler. Hindistan Unesco Dünya Mirasları listesi yer alıyor.

Hindistan

Jantar Mantar

Hindistan’ın Jaipur Şehri’nde yer alan Jantar Mantar, 2010 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak kabul edilmiştir.

Hindistan

Kızıl Kale

Hindistan Delhi’de yer alan Kızıl Kale, 2007 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak kabul edilmiştir.

Hindistan

Elephanta Mağaraları

Hindistan’ın Maharashtra Eyaleti’nde Mumbai’nin doğusunda Elephanta Adası’nda yer alan Elephanta Mağaraları, 1986 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak kabul edilmiştir.

Hindistan

Khajuraho Anıtlar Grubu

Hindistan’ın Madhya Pradesh Eyaleti’nde Jhansi’nin güneydoğusunda yer alan Khajuraho Anıtlar Grubu, 1986 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir.

Hindistan

Bhimbetka Kaya Barınakları

Hindistan’ın Madhya Pradesh Eyaleti’nin Raisen Bölgesi’nde yer alan Bhimbetka Kaya Barınakları, 2003 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir.

Hindistan

Keoladeo Ulusal Parkı

Hindistan’ın Rajasthan eyaletine bağlı Bharatpur’da yer alan Keoladeo Ulusal Parkı, 1985 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir.

Hindistan

Fatehpur Sikri

Hindistan’ın Agra şehri, Uttar Pradesh eyaletinde yer alan Fatehpur Sikri, 1986 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir.

Hindistan

Kaziranga Ulusal Parkı

Hindistan’ın Assam eyaleti, Golaghat ve Nagaon bölgelerinde yer alan Kaziranga Ulusal Parkı, 1985 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir.

Hindistan

Güneş Tapınağı

Hindistan’ın Odisha eyaleti, Konark’ta yer alan Güneş Tapınağı, 1984 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir.

Hindistan

Ellora Mağaraları

Hindistan’ın Maharashtra eyaleti, Aurangabad bölgesinde yer alan Ellora Mağaraları, 1983 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir.

Hindistan

Taj Mahal

Hindistan’ın Agra şehrinde yer alan Taj Mahal, 1983 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak kabul edilmiştir.

Hindistan

Ajanta Mağaraları

Hindistan’ın Maharashtra eyaleti, Aurangabad bölgesinde yer alan Ajanta Mağaraları, 1983 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir.

Hindistan

Agra Kalesi

Hindistan’ın Agra şehrinde yer alan Agra Kalesi, 1983 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir.

CANLI DESTEK