Khajuraho Anıtlar Grubu

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Hindistan’ın Madhya Pradeş Eyaleti’nde, Jhansi’nin güneydoğusunda yer alan Khajuraho’daki Anıtlar Grubu, Hindu ve Jain tapınaklar grubudur. Tapınaklar, nagara-tarzı mimari simgecilik ve erotik heykelleriyle ünlüdür.

Çoğu Khajuraho tapınağı, Chandela hanedanı tarafından 950 ile 1050 yılları arasında Chandella hanedanlığı sırasında inşa edilmiştir. Günümüzde yaklaşık 20 tapınak bulunmaktadır. Üç ayrı gruba ayrılan tapınaklar iki farklı dine Hinduizm ve Jainizm’e aittir.

Khajuraho Anıtlar Grubu

Tarihsel kayıtlar, 12. yüzyılda Khajuraho tapınak alanında 85 tapınak bulunduğunu ve tapınakların 20 kilometrekarelik bir alana yayıldığını belirtmektedir. Bunların arasında 6 kilometrekarelik bir alana yayılan yaklaşık 25 tapınak bulunmaktadır.

Özellikle Kandariya Tapınağı, Hint sanatının en büyük başyapıtlarından biri olan heykellerin bir karışımı ile dekore edilmiştir. Kandariya Mahadeva Tapınağı, günümüze ulaşan tapınaklar arasında karmaşık ayrıntılar, sembolizm ve eski Hint sanatının ifade gücü ile çok sayıda heykelle süslenmiştir.

Hindistan’ın Madhya Pradesh Eyaleti’nde Jhansi’nin güneydoğusunda yer alan Khajuraho Anıtlar Grubu, 1986 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir.

Paylaş:

Bir Cevap Yaz

CANLI DESTEK