Taj Mahal

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Hindistan’ın Agra şehrinde, 1631-1654 yıllarında inşa edilmiş anıt mezar Taj Mahal, İslâm türbe mimarisinin en önemli eserlerinden birisi olarak kabul edilir.

Hindistan’ın en önemli anıtlarından biri olan Taj Mahal, dönemin kralı Şah Cihan’ın büyük aşkı eşi Mümtaz Mahal için ölümünden sonra inşa ettirmiştir.

Beyaz mermerden yapılan saray, duvarlarla çevrili bahçelerin içinde yer almaktadır. Tac Mahal Hindistan’da Müslüman sanatının en mükemmel bir mücevheri olarak kabul edilmektedir.

Taj Mahal, Hindistan’daki Müslüman sanatının mücevheri ve dünyanın evrensel olarak hayranlık duyduğu başyapıtlardan biridir.

Hindistan’ın Agra şehrinde yer alan Taj Mahal, 1983 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak kabul edilmiştir.

Paylaş:

1 Yorum

  1. Olcay Tunalı on

    Babür İmparatorluğu’nun 1593-1666 arasında hüküm süren 6. hükümdarı Şah Cihan’ın eşi Mümtaz Mahal’in ölümünden sonra inşa ettirdiği Taç Mahal’in mimarları (Mimar Sinan talebelerinden olan) Mehmet İsmail Efendi ve Mehmet İsa Efendi ile Taç Mahal’de ki yazılarını yazmış olan yazan Hattat Serdar Efendi’dir. Şah Cihan tarafından özellikle İstanbul’dan çağırılmışlardır. Yapının inşaatında çok sayıda usta, mimar ve yirmi bin işçi çalışmıştır. Geçmişten günümüze kadar gelen rivayetlere göre; Taç Mahal’in yapımında çalışan işçilerin kolları bu tarz bir mimarinin tekrar edilmesinden korkulduğu için tek tek kesilmiştir.

Bir Cevap Yaz

CANLI DESTEK