Mahabalipuram’daki Anıtlar Grubu

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Mahabalipuram’daki Anıtlar Grubu, Hindistan’ın Tamil Nadu Eyaleti’nin, Kanchipuram bölgesinde, Bengal Körfezi’nin Coromandel Sahili’nde bulunan bir anıt kompleksidir. Chennai yakınlarında bulunur.

Dünyadaki en büyük açık hava kaya kabartması da dahil olmak üzere yaklaşık 40 kutsal alana sahip olan Mahabalipuram, 1984’te UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edildi. Pallava Kralları tarafından kurulan bu kutsal ibadet grubu, 7. ve 8. yüzyıllarda Coromandel sahili boyunca kayadan oyulmuştur.

Pallava Dönemi siteleri arasında Pancha Rathas of Dharmaraja Ratha, Arjuna Ratha, Bhima Ratha, Draupadi Ratha, Nakula Sahadeva Ratha, ve ayrıca Ganesha Ratha; Varaha Mağara Tapınağı dahil birçok Mahabalipuram Mağara Tapınağı, Krishna Mağara Tapınağı, Mahishasuramardini Mandapa, Panchapandava Mağara Tapınağı; Sahil Tapınağı’nı da içeren yapısal tapınaklar ve Olakkannesvara Tapınağı; ve dünyadaki açık hava bazlı en büyük kaya kabartması olan Descent of the Ganges bulunmaktadır. Mahabalipuram mimari ihtişamı ile meşhurdur.

Hindistan’ın Tamil Nadu eyaleti, Kanchipuram bölgesinde yer alan Mahabalipuram Anıtlar Grubu, 1984 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir.

Paylaş:

Bir Cevap Yaz

CANLI DESTEK