Elephanta Mağaraları

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Hindistan’ın Maharashtra Eyaleti’nde, Mumbai’nin doğusundaki Mumbai Limanı’nda yer alan Elephanta Adası’nda bulunan heykel mağaraları ağı Elephanta Mağaraları.

Umman Denizi’nin bir kolunda bulunan ‘Mağaralar Şehri’ ada, iki mağara grubundan oluşur; birincisi büyük beş Hindu mağarası grubu, ikincisi, iki Budist mağarasının daha küçük bir grubudur. Hindu mağaraları, Şiva Hindu mezhebini temsil eden, Lord Şiva’ya ithafen kaya kesimi taş heykeller içermektedir.

Mağaraların kaya kesimi mimarisi, 5. ve 8. yüzyıllar arasına tarihlendirilmiştir, ancak orijinal inşaatçıların kimlikleri hala tartışma konusudur. Mağaralar sağlam bazalt kayaya oyulmuştur. Tüm mağaralar geçmişte boyanmıştı ancak günümüzde sadece belirsiz izler görülmektedir.

Ana mağara (Büyük Mağara) 1534’te Portekiz egemenliğine başlanıncaya kadar bir Hindu mabedi olmuş ancak Portekiz egemenliği esnasında büyük hasar görmüştür. Bu mağara yıllarca ihmal edilmesinin ardından 1970’lerde yenilenmiş ve koruma amacıyla 1987’de UNESCO tarafından bir Dünya Mirası olarak belirlenmiştir. Şu anda Hindistan Arkeolojik Araştırması (ASI) tarafından yönetilmektedir.

Hindistan’ın Maharashtra Eyaleti’nde Mumbai’nin doğusunda Elephanta Adası’nda yer alan Elephanta Mağaraları, 1986 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak kabul edilmiştir.

Paylaş:

Bir Cevap Yaz

CANLI DESTEK