Manas Doğal Hayatı Koruma Alanı

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Manas Doğal Hayatı Koruma Alanı ya da Manas Milli Parkı, Hindistan’ın Assam Eyaleti’nde yer alan bir ulusal park. Himalaya eteklerinde bulunan Bhutan’daki Royal Manas Ulusal Parkı ile bitişiktir.

Ormanlık tepelerin alüvyal çayırlara ve tropik ormanlara yol açtığı Himalayaların eteklerinde yer alan Manas koruma alanı, vahşi Asya mandası nüfusu ile ünlüdür. Parkın doğa severler arasındaki popülaritesi, geniş biyoçeşitlilik ve doğal güzelliğine bağlanabilir. Yaklaşık 380 tür kuş, 55 memeli, 50 sürüngen ve üç amfibiyenin doğal yaşam alanı olarak hizmet eder. Kraliyet Bengal Kaplanları, hispid tavşanı, altın langur, Assam çatılı kaplumbağası, kurnaz domuz, kızıl başlı trogon, büyük adjutant, Bengal florican ve siyah kuyruklu cırcır burada görülebilecek türlerden bazılarıdır.

Manas Milli Parkı sadece zengin biyoçeşitliliği için değil aynı zamanda muhteşem manzarası ve doğal manzarasıyla da tanınmaktadır. Doğu Himalayaların eteklerinde yer alan parkın kuzey sınırı, heybetli Butan tepelerinin tezahür ettiği Bhutan sınırına bitişiktir. Doğu ve batıda bulunan görkemli Manas nehrinin her iki tarafında ayrılmış ormanlarla uzanmaktadır.

Assam Eyaleti’nde yer alan Manas Yaban Hayatı Koruma Alanı ve fil koruma rezervidir.

Hindistan’ın Assam Eyaleti’nde yer alan Manas Doğal Hayatı Koruma Alanı, 1985 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir.

Paylaş:

Bir Cevap Yaz

CANLI DESTEK