Kaziranga Ulusal Parkı

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kaziranga Ulusal Parkı, Hindistan’ın Assam eyaletinin Golaghat ve Nagaon ilçelerinde bulunan bir milli park. Unesco Dünya Mirası Alanı olarak kabul edilen park dünyadaki büyük tek boynuzlu gergedan nüfusunun üçte ikisine ev sahipliği yapmaktadır.

Assam’ın göbeğinde bulunan Kaziranga Ulusal Parkı, doğu Hindistan’da insan varlığı tarafından rahatsız edilmeyen son bölgelerden biridir. 1905 yılında kurulan park çeşitli kitaplara, şarkılara ve belgesellere tema olmuştur. Brahmaputra dahil 4 büyük nehrin geçiş alanında olan Kaziranga Ulusal Parkı aynı zamanda bir su parkıdır.

Kaziranga Ulusal Parkı

Dünyada korunan alanlar arasında kaplanların en yüksek yoğunluğa sahip olduğu yer olan Kaziranga 2006 yılında “Kaplan Rezervi” ilan edilmiştir.

Parkta ayrıca filler, yabani su bufalosu ve bataklık geyiği nüfusuna ev sahipliği yapmakla birlikte avifaunal türlerin korunması için BirdLife International tarafından “Önemli Kuş Alanı” olarak kabul edilmektedir.

Hindistan’ın Assam eyaleti, Golaghat ve Nagaon bölgelerinde yer alan Kaziranga Ulusal Parkı, 1985 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir.

Paylaş:

Bir Cevap Yaz

CANLI DESTEK