Eski Şehir (Old Town) Korfu

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Korfu, Yunanistan’ın kuzeybatısında Akdeniz’in kolu olan İyon Denizi’nde bulunan Korfu Adası, kökleri M.Ö. 8. yüzyıla dayanan Korfu’nun Eski Şehri (Old Town), Arnavutluk ve Yunanistan’ın batı sahillerindeki Korfu Adası’nda, Adriyatik Denizi’nin girişinde stratejik bir konumda bulunuyor.

Korfu, 15. yüzyıldan itibaren dört yüz yıl boyunca Venedik yönetimi altındaydı, Venedikli mühendisler tarafından tasarlanan kentin üç kalesi, Venedik Cumhuriyeti’nin Osmanlı İmparatorluğu’na karşı deniz ticareti çıkarlarını savunmak için dört yüzyıl boyunca kullanıldı. Daha sonra Fransız, İngiliz ve Yunan hükümetlerine geçti.

Old Town Corfu

Old Town Corfu

Venedik kökenli kaleleri tarafından yönetilen Korfu’nun kentsel ve liman topluluğu, hem özgünlüğünde hem de bütünlüğünde olağanüstü evrensel değere sahip bir mimari örnektir.

Zaman içinde, kaleler onarıldı ve 19. yüzyılda daha yakın zamanlarda Britanya yönetimi altında birkaç kez yeniden inşa edildi. Eski Kent’in esas olarak neoklasik konut stoğu kısmen, kısmen 19. yüzyıldan sonra, daha sonraki inşaatın yapıldığı Venedik dönemine aittir.

Bir Akdeniz limanı olarak, Korfu’nun kentsel ve liman topluluğu, yüksek dürüstlük ve özgünlük seviyesiyle dikkat çekmektedir.

Yunanistan’ın İyonya Adaları’nda yer alan Eski Şehir (Old Town) Korfu, 2007 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine kabul edilmiştir.

Paylaş:

Bir Cevap Yaz

CANLI DESTEK