Athos Dağı

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Yunanistan’da Rus Ortodoks rahiplerinin bin yıldır yaşadıkları Aynoroz’daki Athos Dağı, Halkidiki yarımadasından Ege Denizi’ne doğru uzanan 3 dar ve uzun yarımadanın en doğuda olanıdır.

Aynoroz nüfusunun çoğunluğu rahiplerden meydana gelir. 20 kadar manastır vardır. Devletin yönetim biçimi 20 manastırı temsil eden 20 kişi ve küçük bir meclis tarafından yönetilir ve Yunanistan’a bağlıdır. Halkın başlıca gelir kaynağı zeytin ve üzümcülük gibi Akdeniz ürünleri ve hayvancılıktır.

10. yüzyılda dinsel bir topluluk olarak doğan Aynoroz, Bizans, Osmanlı ve Yunanistan egemenlikleri boyunca bağımsızlığını korumayı başarmıştır. Aynoroz nüfusunun tamamı erkektir. Halen 1400 kadar keşiş ve toplamda 2.250 kişinin yaşadığı bilinmektedir.

Aynoroz’a kadınların girmesi yasak olduğundan Aynoroz’da hiç kadın yoktur. Yunanistan ve Dünya’nın tek kadınsız bölgesidir.

1054’ten beri Ortodoksların manevi merkezi olan Athos Dağı, Aynoroz’un ortak bir plana göre yapılan 20 manastırı da ortak bir mimari yapıdadır. Hepsi kuleli bir surla çevrilmiş olan geniş avlulu kalelerdir. 10. yüzyılda yapılmaya başlanmış olan kiliseler dinsel konulu Bizans duvar resimleriyle süslenmişlerdir. Manastırların düzeni Rus Ortodoks sanatının tarihini etkilemiştir.

Yunanistan’ın Halkidiki bölgesi Aynoroz’da bulunan Athos Dağı, 1988 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine dahil edilmiştir.

Paylaş:

Bir Cevap Yaz

CANLI DESTEK