Dafni, Hosios Lukas ve Nea Moni Manastırları

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Birbirinden uzak olsa da, bu üç manastır aynı estetik özelliklere sahip ve tipolojik seriye aittir. Kiliseler, sekizgen bir alanı tanımlayan Squinch tarafından desteklenen büyük bir kubbe ile çapraz kare plan üzerine inşa edilmiştir. 11. ve 12. yüzyıllarda “Bizans sanatının ikinci altın çağı”nın tüm özellikleri bir arka plan üzerinde mükemmel mermer işleri ve mozaikleriyle süslenmişlerdir.

Dafni Manastırı, Attika

Dafni (Daphni) Manastırı, Atina’nın merkezinden 11 kilometre uzaklıkta yer alan 11. yüzyıl Bizans manastırıdır.

Dafni Manastırı

Dafni Manastırı

Eleusis’e giden “Kutsal Yol” üzerinde aynı adı taşıyan ormanın yakınında bulunmaktadır. Orman, yaklaşık 18 km² kapsar ve defne korusunu çevrelemektedir. “Daphni”, Daphneion’dan türeyen “defne korusu” anlamına gelen modern Yunan ismidir.

Hosios Lukas Manastırı, Distomo

Hosios Lukas (Hosios Loukas) Manastırı, Yunanistan’da, Distomo kasabası yakınlarında Helicon Dağı’nın eteklerinde doğal bir alanda yer almaktadır.

Hosios Lukas Manastırı

Hosios Lukas Manastırı

Hosios Lukas, onuncu yüzyılda Yunanistan’ın anakarasında inşa edilmiş olan tek kilisedir. Orta Bizans mimarisi ve sanatının en önemli anıtlarından biridir. Manastırın ana türbesi, başlangıçta kasabanın içinde yer alan, ancak daha sonra iki kilisenin birleşme yerinde bulunan St. Luke’un mezarıdır. St. Luke’un kalıntılarının, şifalı mucizeler yaratan bir çeşit parfüm yağı olan Myron’u açığa çıkardığı söylenir.

Nea Moni Manastırı, Sakız Adası

Nea Moni, Sakız Adası’ndaki 11. yüzyıldan kalma bir manastırdır.

Nea Moni Manastırı

Nea Moni Manastırı

Adanın iç kısmında, Sakız Adası kentine yaklaşık 15 km mesafede, Provateio Oros Dağı’nda yer almaktadır. Manastır, 11. yüzyıl ortalarında, Bizans imparatoru Konstantin IX Monomachos ve eşi Empress Zoe tarafından inşa edilmiştir.

Yunanistan’da yer alan Dafni, Hosios Lukas ve Nea Moni Manastırları, 1990 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine dahil edilmiştir.

Paylaş:

Bir Cevap Yaz

CANLI DESTEK