Novgorod ve Çevresindeki Tarihi Anıtlar

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Veliki Novgorod, Rusya içerisinde yer alan önemli şehirlerden biridir. Rusça büyük yeni şehir demektir. Moskova ve St. Petersburg’u bağlayan yolun üzerinde, demiryoluna biraz uzakta bulunur.

Orta Asya ve kuzey Avrupa arasındaki eski ticaret yolu üzerinde yer alan Novgorod, 9. yüzyılda Rusya’nın ilk başkenti oldu. Kiliseler ve manastırlarla çevrili olan Novgorod, Ortodoks maneviyatının yanı sıra Rus mimarisi için de bir merkezdi. Ortaçağ anıtları ve 14. yüzyıla ait Theophanes freskleri olağanüstü mimarisinin ve kültürel yaratıcılığının gelişimini göstermektedir.

Novgorod’un Tarihi Eserleri

Novgorod’un tarihi eserleri sadece şehir merkezinde değil, aynı zamanda bazı dış alanlarda da bulunmaktadır. Novgorod’da, 17. yüzyılda takviye edilmiş 15. yüzyıla dayanan surları ile Kremlin’in de bulunduğu Ayasofya bölgesi vardır; 11. yüzyıl ortasından St. Sophia kilisesi ve 12 ila 19. yüzyıllardan kalma diğer anıtlar. Ticari bölgede, Transfigürasyon Kilisesi gibi, 14. yüzyılın sonlarında Andrei Rublev’in hocası olan Theophanes tarafından fresklerle süslenmiş, şehrin en eski kiliseleri gibi anıtlar bulunmaktadır. Nereditsa’daki ünlü Kurtarıcı Kilisesi de dahil olmak üzere, eski şehrin 12 ve 13. yüzyıllarından kalma dört adet dini anıt bulunmaktadır.

Rusya’nın Veliki Novgorod şehrinde yer alan Novgorod ve Çevresindeki Tarihi Anıtlar, 1992 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak kabul edilmiştir.

Paylaş:

Bir Cevap Yaz

CANLI DESTEK