Riga Tarihi Merkezi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Riga, Letonya’nın başkenti. Baltık Denizi’ne şehrin ortasından geçen Daugava Nehri ile açılır.

Riga, Baltık devletleri içinde en büyük şehir olmasının yanı sıra, önemli bir kültür, siyaset, eğitim, finans, ticaret ve endüstri merkezidir. Riga, mimarlık ve şehir planlamasındaki güncel eğilimlere ayak uyduran ve aynı zamanda kentin gelişim sürecinde bütünlüğünü koruyan modern bir şehir olmuştur.

Riga’nın Tarihi Merkezi

Riga Tarihi Merkezi, Avrupa tarihinin yaşayan bir örneğidir. Yüzyıllar boyunca Riga, birçok tarihi olayın merkezi ve Avrupa milletleri için bir buluşma noktası olmuştur ve Avrupa’nın tarihsel gelişimi, Batı ve Doğu arasındaki sınırlar ve ticaret ve kültür yollarının kesişimi üzerindeki etkisini kanıtlamayı başarmıştır.

Riga, 13. ve 15. yüzyıllarda zenginliğini, Doğu Avrupa ile ticaretinden alan Hansa Birliği’nin önemli bir merkeziydi. Eski binaların çoğu yangın ya da savaş nedeniyle tahrip olmasına karşın, ortaçağ merkezinin kentsel dokusu bu refahı yansıtmaktadır.

Riga, 19. yüzyılda, neoklasik tarzda ve daha sonra Jugendstil’de ahşap binaları dayatan ortaçağ kasabasını çevreleyen banliyölerin ortaya çıkarıldığı önemli bir ekonomik merkez haline geldi. Genel olarak Riga’nın Avrupa’da en iyi art nouveau bina koleksiyonuna sahip olduğu kabul edilmektedir.

Letonya’nın başkenti Riga şehrinde yer alan Riga Tarihi Merkezi, 1997 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak kabul edilmiştir.

Paylaş:

Bir Cevap Yaz

CANLI DESTEK