Tallinn Tarihi Merkezi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Estonya’nın başkenti ve ana liman şehri olan Tallinn, Baltık Denizi kıyısında, Finlandiya’nın başkenti Helsinki’nin 80 kilometre güneyinde yer alır.

Tallinn’in kökenleri, Tötonik Düzen’in haçlı şövalyeleri tarafından orada bir kale inşa edildiğinde 13. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Hansa Birliği’nin önemli bir merkezi olarak gelişen Tallinn’in zenginliği, kamu binalarının özellikle de kiliselerin zenginlikleriyle ve tüccarların evlerinin mimarisi ile gösterildi.

Tallinn’in Tarihi Merkezi

Tallinn’in Tarihi Merkezi (Eski Şehir), Baltık Denizi kıyısındaki son derece kapsamlı ve iyi korunmuş bir ortaçağ Avrupa ticaret şehridir. Kent, 13.-16. Yüzyıllarda bu büyük ticaret örgütünün önemli faaliyet döneminde Hansa Birliği’nin önemli bir merkezi olarak gelişti.

Şehir planı ve içindeki binalar, ortak bir duvar ve sur duvarlarının barınağında yer alan feodal üst düzey yöneticilerin ve bir Hansa ticaret merkezinin bir arada bulunmasının dikkate değer bir yansımasını oluşturmaktadır.

Tallinn Eski Şehir Koruma Alanı, 13. yüzyılda ortaya konan arsa, sokak ve meydanların ortaçağ kent yapısının yanı sıra ortaçağ kent dokusunu da dikkate değer ölçüde koruyor. Radyal sokak ağı, 14.-16. Yüzyıllardan kalma binalara sahiptir. Kasaba savunmaları, büyük boylarda orijinal boy ve boyunda korunmuş, yerlerde 15 metrenin üzerine çıkmıştır.

Mimari sürekliliğe ek olarak, Eski Kent, geleneksel kullanımını, yerel, ticari ve dini işlevlere ev sahipliği yapan ve üst kenti ülkenin idari merkezi olarak muhafaza eden bir yaşam kenti olarak korumuştur. Bununla birlikte, giderek artan tarihi konut binaları, turistik ya da kamusal kullanım için yenilenmektedir ve dolayısıyla artan yaşam güvenliği ve erişilebilirlik gereksinimlerine tabidir.

Estonya’nın Tallinn şehrinde yer alan Tallinn Tarihi Merkezi, 1997 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak kabul edilmiştir.

Paylaş:

Bir Cevap Yaz

CANLI DESTEK