St. Petersburg Tarihi Merkezi ve İlgili Anıt Grupları

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

St. Petersburg, Moskova’nın 715 km kuzeybatısında bulunan, Rusya’nın 2., Avrupa’nın 4. büyük şehridir. Kültürel merkez oluşunun yanı sıra zarif yapılarıyla da bilinir.

St. Petersburg’un Tarihi Merkezi ve çevresindeki anıtlar, toplu olarak, 1990 yılında Saint Petersburg Tarihi Merkezi ve Bağlantılı Anıtlar adı ile Dünya Mirası ilan edilmiştir. Miras Alanı, Barok, Neoklasik ve geleneksel Rus-Bizans etkilerini bir araya getiren bir komplekstir.

Çok sayıda kanalı ve 400’den fazla köprüsüyle, ‘Kuzey’in Venedik’i, sayılan Saint Petersburg, 1703’te Büyük Petro’nun isteğiyle başlatılan bir kentsel projenin sonucudur. Daha sonra Leningrad olarak bilinen şehir, Ekim Devrimi ile yakından ilişkilidir.

Mimari mirası, Admiralty, Kış Sarayı, Mermer Sarayı ve Hermitage’de görülebileceği gibi, Barok ve saf neoklasik tarzları birbirinden farklılaştırmaktadır.

Rusya’nın Saint Petersburg şehrinde yer alan St. Petersburg Tarihi Merkezi ve İlgili Anıt Grupları, 1990 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak kabul edilmiştir.

Paylaş:

Bir Cevap Yaz

CANLI DESTEK