Auschwitz Birkenau

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Auschwitz Birkenau, Nazi Almanyası tarafından II. Dünya Savaşı döneminde kurulmuş en büyük toplama, zorunlu çalışma ve sistematik katliam kampıdır.

İlk kurulan ana kamp Auschwitz I Polonya’nın Krakow şehrinin 60 km batısında, küçük bir şehir olan Oswiecim’in güneybatısında, Auschwitz II Oswiecim’in 3 km batısında Brzezinka (Birkenau) köyünde, I.G. Farben, Krupp, Siemens gibi fabrikalar için yapılan Auschwitz III ise Oswiecim doğusunda Monowice (Monowitz) köyünde inşa edilmiştir.

Auschwitz-Birkenau’ya tüm Avrupa’dan 1,3 milyon insan yerleştirilmiştir. Bunların, 1 milyonu Yahudi olmak üzere 1,1 milyon insanın öldürüldüğü tahmin edilmektedir. Yaklaşık 900.000 kişi kampa geldikleri anda doğrudan gaz odalarına gönderilmiş ya da vurularak öldürülmüştür. Kalan 200.000 kişi, hastalık, eksik beslenme, kötü muamele, tıbbi deneyler nedeniyle ve daha sonra gönderildikleri gaz odalarında ölmüştür. Ortalama 6 ay içinde ölen tutsaklar, en ağır şartlarda günde en az 10 saat çalıştırıldılar. Gaz odalarına gönderilirken, saç kesme, ceset toplama, yakma gibi işlemleri de yine kendileri yapıyorlardı.

Auschwitz Birkenau Alman Nazi Konsantrasyon ve İmha Kampı, 1942-1944 yılları arasında Yahudilerin sözde ırksal kökenleri için işkence gördüğü ve öldürüldüğü ana kitle imha kampı oldu.

Auschwitz Birkenau’da ki sağlam duvarlar, dikenli tel, platformlar, kışlalar, kütükler, gaz odaları ve kremasyon fırınları, Nazi soykırımı içinde Üçüncü Reich’deki en büyük Auschwitz-Birkenau’nun eski toplama ve imha kampında yer alan koşulları göstermektedir. Tarihsel araştırmalara göre, aralarında çok sayıda Yahudi olan 1.5 milyon insan, 20. yüzyılda insanlık zulmünün sembolü olan bu kampta sistematik olarak açlıktan veya işkenceden dolayı katledildi.

Polonya Oswiecim’de yer alan Auschwitz Birkenau, 1979 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak kabul edilmiştir.

Paylaş:

Bir Cevap Yaz

CANLI DESTEK