Krakow Tarihi Merkezi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Krakow, Polonya’nın en eski ve en büyük üç şehrinden biridir. Tarihi şehir, Vistül Irmağı’nın Wawel Tepesi’nin ayağında Küçük Polonya’nın (Malopolska) güneyinde kalmaktadır.

13. yüzyıldan kalma bu tüccarlar kenti, Avrupa’nın en büyük pazar meydanına ve muhteşem iç mekanlarına sahip çok sayıda tarihi ev, saray ve kiliseye sahiptir. Orta Avrupa’nın en büyük idari ve ticari merkezlerinden biri olan Krakov, sanat ve zanaatların geliştiği, Doğu ve Batı kültürünün karıştığı bir şehirdi. Krakow’un Avrupa öneminin bir kültür merkezi olarak önemi, Jagiellonian Üniversitesi’nin uluslararası üne sahip en eski üniversitelerinden birine ev sahipliği yapmasıyla pekiştirilmektedir. Birlikte, bu üç yerleşim alanı, önemli maddi ve manevi mirasın hayatta kaldığı ve bugüne kadar geliştirildiği, uyumlu bir kentsel kompleks oluşturur.

Krakov’un Tarihi Merkezi

Krakov’un Tarihi Merkezi, yüksek bir bütünlük düzeyini korumaktadır. Mülkiyet, sağlam ve iyi durumda kalarak Üstün Evrensel Değerini ifade eden tüm unsurları kapsayan, açıkça tanımlanmış, tarihsel olarak kararlı sınırlara sahiptir. Bu unsurların en önemlileri arasında, şehrin tarihini kraliyet ve piskoposluk gücü olarak sembolize eden kalesi ve katedraliyle Wawel Tepesi; ve ortaçağ şehir düzeni ve başlangıçta iki ayrı şehrin tarihi dokusu – Krakow ve Kazimierz. Üstelik, Krakow ve Kazimierz’de belirgin olan çoklu üslup ve kültürler, Krakov’un bir kentsel kompleks olarak gelişmesi üzerinde etkisi olan ve farklı uluslarca bu süreçte oynadıkları rolleri yansıtan etkilerin çeşitliliğini göstermektedir.

Krakov’un büyüleyici tarihi ile ilgili daha fazla kanıt, 14. yüzyıla ait sur kalıntıları ve ortaçağ kenti Kazimierz tarafından, şehrin güney kesimindeki Jagellonian Üniversitesi ve Polonya krallarının gömülü olduğu Gotik katedralin antik sinagogları ile sağlanmıştır. Krakow, hem şehir manzarası hem de bireysel anıtları açısından, olağanüstü kalitede bir kentsel mimari topluluktur. Şehrin tarihi merkezi, Orta Çağ’dan günümüze sürekli kentsel büyüme sürecini hayranlıkla göstermektedir.

Polonya’nın eski başkenti Krakow şehrinde yer alan Krakow Tarihi Merkezi, 2010 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak kabul edilmiştir.

Paylaş:

Bir Cevap Yaz

CANLI DESTEK