Poblet Manastırı

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Poblet Kraliyet Manastırı İspanya’nın Katalonya Eyaleti’ndeki Conca de Barbera’da yer alan Prades Dağları’nın eteklerinde bulunan, 1151 yılında kurulan bir Sistersiyen manastırıdır. Yapının ana mimarı Arnau Bargués idi.

Müstahkem bir kraliyet ikametgahına sahip ve Katalonya ile Aragon krallarının panteonunu barındıran sade, görkemli manastır, etkileyici bir yapıdır. Bu manastır, 12. yüzyılda Katalonya’da iktidarı güçlendirmeye yardımcı olan, Kardeş üçgen olarak bilinen üç kardeş manastırın ilki idi.

Poblet Manastırı, savunma duvarı ile çevrili üç muhafaza olarak yapılandırılmıştır. İlk dış muhafaza, depolar, atölyeler, işçiler için konutlar ve toplumun mali hayatına bağlı diğer binalar gibi 16. yüzyıldan kalma binalar içermektedir. Bu muhafaza aynı zamanda 1452’de inşa edilen Sant Jordi Gotik şapelini de içeriyor. Zenginleştirilmiş Altın Kapı, Plaça Binbaşı ya da Ana Meydandan oluşan ve etrafı yoksullar için hastanenin kalıntılarına dayanan ikinci bir muhafazaya erişim sağlıyor. Santa Caterina’nın Romanesk Şapeli ve hazinesi. Üçüncü ve en içteki muhafaza güçlendirilmiş ve kilise, manastır ve manastır odalarını kapsamaktadır.

Merkezinde 12. yüzyıldan kalma bir kilise bulunmaktadır. Kilise üç ayaklı fesleğen bir plan üzerinde, transportlar ve apsidal bir doğu ucu ile ayakta durmaktadır. Tavan, orta koridorda sivri bir tonoz ve yan koridorlardaki nervürlü tonozlardan oluşur. Kilisenin iç mekanının dikkate değer özellikleri Rönesans dönemi ve kraliyet mezarlarıdır.

İspanya’nın Katalonya bölgesi Tarragona şehrinde yer alan Poblet Manastırı, 1991 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir.

Paylaş:

Bir Cevap Yaz

CANLI DESTEK