Salamanca Eski Şehir

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Salamanca, İspanya’nın Kastilya Leon Özerk Topluluğu içinde yer alan bir şehir.

Başkent Madrid’in kuzey batısındaki bu eski üniversite kenti, ilk olarak M.Ö. 3. yüzyılda Kartacalılar tarafından fethedildi. Daha sonra 11. yüzyıl’a kadar Moors tarafından yönetilmeden önce bir Roma yerleşimine dönüştü.

Şehrin tarihi merkezinde önemli Romanesk, Gotik, Mağribi, Rönesans ve Barok anıtları bulunmaktadır. Salamanca’nın Tormes nehrini kaplayan Roma Köprüsü ile başlayarak, sayısız yapı hala iki bin yıllık antik Salmantica tarihine tanıklık ediyor. Dikkate değer örnekler arasında Eski Katedral ve San Marcos (12. yüzyıl), Salina ve Monterrey Sarayları (16. yüzyıl) ve hepsinden önemlisi Plaza Mayor (1729-1755) yer alır.

Salamanca Katedral Okulu, 12. yüzyılın sonlarına kadar varlığını sürdürdü. Salamanca’daki en eski üniversite binası, şimdi Rektörlük, 1413’te inşa edilen eski Hospital del Estudio’dur ve 1533’te başlayan bina programının son unsuru ile birlikte.

İspanya’nın Kastilya Leon Özerk Topluluğu içinde yer alan Salamanca, 1988 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak kabul edilmiştir.

Paylaş:

Bir Cevap Yaz

CANLI DESTEK