Santa Maria de Guadalupe Kraliyet Manastırı

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Santa Maria de Guadalupe Kraliyet Manastırı, İspanya’nın Ekstremadura Özerk Bölgesi’ndeki Guadalupe’de bulunan bir Roma Katolik manastır topluluğudur. Sierra de las Villuercas’ın doğu eteklerinde bulunur ve dört asırdan uzun zamandır ülkedeki en önemli manastırlardan biridir.

İspanyol dini mimarisinin olağanüstü bir manastırı olan Santa Maria de Guadalupe, 1492’de meydana gelen iki önemli olayını simgelemekte: İber Yarımadası’nın Katolik Krallar ve Christopher Columbus’un Amerika’ya gelişiyle yeniden birleşmesi.

Santa Maria de Guadalupe Kraliyet Manastırı

Santa Maria de Guadalupe Kraliyet Manastırı özellikle 14. ve 15. yüzyıllar arası Mudejar kilisesi ve manastırı da dahil olmak üzere, birbirinden farklı mimari tarzlardan oluşan bir topluluk örneğidir. Muhteşem bir taht üzerinde ünlü Guadalupe Bakire Heykeli’ne ev sahipliği yapmaktadır. Manastır, Mudejar geleneğinde tuğladan yapılmış ve beyaz ve kırmızı renklerde boyanmıştır. Merkezdeki küçük şapel, 1405 yılından kalmadır ve etkileyici bir portal vardır. Plateresque tarzında 1520-24. Gotik manastırın üç tarafı üç kemerli galerileri vardır.

İspanya’nın Caceres şehri Ekstremadura Özerk Bölgesi’nde yer alan Santa Maria de Guadalupe Kraliyet Manastırı, 1993 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak kabul edilmiştir.

Paylaş:

Bir Cevap Yaz

CANLI DESTEK