İbiza’daki Biyolojik Çeşitlilik ve Kültür

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

İbiza, Akdeniz’deki Balear Adaları’nda bulunan ve İspanya yönetiminde olan bir adadır. İbiza Town, Santa Eularia del Rui ve Sant Antoni de Portmany adanın önemli şehirleri arasında yer alır.

İbiza Adası, deniz ve kıyı ekosistemleri arasındaki etkileşimin mükemmel bir örneğidir. Yalnızca Akdeniz havzasında bulunan önemli bir endemik tür olan okyanussal Posidonia’nın (deniz otu) yoğun bozkırları, deniz yaşamının çeşitliliğini barındırmakta ve desteklemektedir.

İbiza, uzun tarihinin önemli kanıtlarını korur. Sa Caleta ve Puig des Molins’deki arkeolojik alanlar, adanın, özellikle Fenike-Kartaca periyodu boyunca, protokolojide, adanın Akdeniz ekonomisinde oynadığı önemli role işaret etmekte.

Müstahkem bir üst şehir, Rönesans askeri mimarisinin seçkin bir örneğidir. Yeni Dünya’nın İspanyol yerleşimlerinde tahkimatın gelişmesi üzerinde derin bir etkisi vardı.

İspanya’nın Balear Adaları İbiza’da yer alan İbiza’daki Biyolojik Çeşitlilik ve Kültür, 1999 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak kabul edilmiştir.

Paylaş:

Bir Cevap Yaz

CANLI DESTEK