Cinque Terre

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Cinque Terre, İtalyan Rivierası’nın engebeli sahillerden oluşmuş bir bölgedir. Ligurya bölgesinde La Spezia şehrinin batısında yer alır.

Cinque Terre “Beş Toprak” demektir ve şu köylerden oluşur: Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola, ve Riomaggiore. Köyler, sahilleri ve bu köyleri çevreleyen tepelikler Cinque Terre Ulusal Parkı’nın içinde bulunur.

Yüzyıllar boyunca burada yaşayan insanlar denize bakan bu sert yamaçlarda teraslama yaparak tarım yapmışlardır. Çekiciliğinin bir kısmı da bu bölgede gelişimin sınırlı olmasıdır. Bu bölgenin büyük kısmına yürüme patikaları, tren ve botlarla erişilir. Cinque Terre çok popüler bir turistik bölgedir.

Cinque Terre bölgesine sadece birkaç yol vardır ve yer bulabilirseniz şehrin uzağına park etmek zorunda kalabilirsiniz. En iyisi arabayı La Spezia’ya park ederek trenle seyahat etmektir.

Ayrıca yolcu feribotu ile Corniglia haricindeki köylere ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu yolcu feribotları Genova Eski Liman ve La Spezia, Lerici, veya Porto Venere’den kalkar. Cinque Terre’de köyleri birbirine bağlayan yürüyüş patikaları vardır.

İtalya’nın Ligurya bölgesinde La Spezia şehrinin batısında yer alan Cinque Terre, 1997 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak kabul edilmiştir.

Paylaş:

Bir Cevap Yaz

CANLI DESTEK