Floransa Tarihi Merkezi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Floransa’nın tarihi merkezi, İtalya’nın Floransa ilinin tarihi bölgesidir. Bu alan, 1982’de UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir.

Etrüsk yerleşim yeri üzerine inşa edilen ve Rönesans’ın sembolü olan Floransa, 15. ve 16. yüzyıllarda Medici’de ekonomik ve kültürel olarak oldukça yükseldi.

600 yıllık olağanüstü sanatsal etkinliği her şeyden önce 13. yüzyıldan kalma Santa Maria del Fiore Katedrali’nde, Santa Croce Kilisesi’nde, Uffizi ve Pitti Sarayı’nda, Giotto, Brunelleschi, Botticelli gibi büyük ustaların eserlerinde görülebilir. Ve tabii ki Michelangelo’nun da.

Floransa’nın Tarihi Merkezi, müzeler, kiliseler, binalar ve ölçülemez değere sahip sanat eserlerini içeren kalıcı ve uzun süreli yaratıcılığın sonucu olarak eşsiz bir sosyal ve kentsel başarı olarak algılanabilir. Floransa, önce İtalya’da, sonra da Avrupa’da, mimarlığın ve güzel sanatların gelişimi üzerinde ezici bir etkiye sahipti. Rönesans kavramının ortaya çıktığı Floransa bağlamında bu miras, Floransa’ya eşsiz tarihi ve estetik nitelikler sunar.

İtalya’nın Floransa ilinin tarihi bölgesi olan Floransa Tarihi Merkezi, 1982 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir.

Paylaş:

Bir Cevap Yaz

CANLI DESTEK