Pompei Antik Kenti

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Pompei, İtalya’nın Campania bölgesinde, Napoli kenti yakınlarında bulunan antik bir Roma şehridir.

Pompei Antik Kenti, Vezüv Yanardağı’nın patlaması sonucu yıkıldı ve her yeri kül kaplandı. Araştırmacılara göre, Pompei kasabası M.Ö. 6. ve 7. yüzyıllarda keşfedilmiştir. Roma, M.Ö. 4. yüzyılda şehri yönetmiş ve tarihi patlama sırasında yaklaşık 11 bin kişi yaşamıştır. Tüm kasaba, evler, karmaşık bir su sistemi, liman, amfi tiyatro ve bir spor salonu ile kendi kendini idame ettiriyordu. Bunların hepsi, tüm şehri kapsayan volkanik kül tarafından korunmuştur.

Taş Kesilmiş İnsanlar Şehri: Pompei

Taş Kesilmiş İnsanlar Şehri: Pompei

Vezüv’ün korkunç patlamasının ardından yaklaşık 1700 yıl boyunca kayıp durumda olan kent, 1748 yılında tesadüfen yeniden keşfedildi. O zamandan beri yapılan kazılar, şehre ait pek çok bilgiyi gün yüzüne çıkararak Roma İmparatorluğu’nun kentlerindeki yaşama ait bilgilere ulaşılmasını sağladı. Kazılar sırasında korunmuş antik kentte birçok eser bulundu. Bugün Pompei, yıllık ziyaretçi sayısı 2,5 milyon olan İtalya’nın en çok ziyaret edilen turistik yerlerinden biridir.

Pompeii yıkıntıları şimdiki Pompei banliyösünün yakınlarında yer alır. Eskiden sahile daha yakın olmasına karşın, bugün o dönemlere oranla daha iç kısımda bulunmaktadır.

İtalya’nın Campania bölgesinde Napoli kenti yakınlarında yer alan Pompei Antik Kenti, 1997 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir.

Paylaş:

Bir Cevap Yaz

CANLI DESTEK