Peru’da Ürkütücü Maskelerle Dolu Gizemli Oda Bulundu

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Peru’da arkeologların keşfettiği yeni bir oda açığa çıkarıldı. Chan Chan Arkeolojik Bölgesi‘nde yer alan oda ürkütücü kil maskelere sahip tahta figürlerle dolu.

Antik Peru üzerine bir kazı yürüten bir ekip, ürkütücü maskeler takılmış tahta heykellerle dolu bir koridor keşfetti. Koridorda toplam 19 heykel bulunuyor.

Peru Chan Chan Arkeolojik Bölgesi'ndeki Heykeller

Peru Chan Chan Arkeolojik Bölgesi’ndeki Heykeller

Heykellerin bir kısmında maskeler var. Bu maskeler bej rengi kilden yapılmış. Chimu adlı antik uygarlığın başkenti olan Chan Chan’da yapılan kazılarda ortaya çıkartılan heykellerin koruyucu olarak tasarlandığı düşünülüyor.

Eserler Yaklaşık Olarak 800 Yıllık

Heykellerin boyu yaklaşık olarak 70 cm olarak bildirilirken, koridorun uzunluğu ise 33 metre olarak açıklandı. Kültür Bakanı Patricia Balburna tarafından yapılan bir basın toplantısında tanıtılan heykellerin ait olduğu Chimu uygarlığı, İnkalardan önce bölgede yaşamış olan bir halk.

MS 1100-1300 yılları arasına ait olduğu tahmin edilen heykellerin bölgedeki en eski buluntular olduğu düşünülüyor. Kazılarda ayrıca Antik Peru’da çok önemli görülen, kediye benzeyen bir ay hayvanının işlemeleri de bulundu.

Paylaş:

Bir Cevap Yaz

CANLI DESTEK