Jeju Volkanik Adası ve Lav Tüpleri

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Jeju Volkanik Adası, Kore Yarımadası’nın güney sahiline 130 kilometre uzaklıkta yer alan bir volkanik adadır. Güney Kore’nin en büyük adası ve en küçük ili olan ada, 1,846 kilometre karelik bir yüzey alanına sahiptir.

Jeju Volkanik Adası’ndaki Seongsan Ilchulbang kraterinin çapı 600 metre derinliği ise 90 metre. Dünyanın en büyük ve içinde yürünebilen lav tüplerinden birisi olan Manjangul Lav Tüpü’nün uzunluğu ise 7 km’dir.

Dünyadaki en iyi mağara sistemi olarak kabul edilen Geomunoreum lav tüp sistemi, bu gibi fenomenlerde deneyimli kişiler için bile olağanüstü bir görsel etkiye sahiptir.

Çok renkli karbonat çatılar ve zeminleri ve koyu renkli lav duvarları ile her yerde mağaraların en iyi lav tüp sistemi olarak kabul edilen şelaleleri, şekilli kaya oluşumları ve göl krateri ile Güney Kore’nin en yüksek dağı olan Halla Dağı’da Jeju Volkanik Adası’nda yer alır.

Güney Kore’nin güney sahiline 130 kilometre uzaklıkta yer alan Jeju Volkanik Adası ve Lav Tüpleri, 2007 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak kabul edilmiştir.

Paylaş:

Bir Cevap Yaz

CANLI DESTEK