Kore Tarihi Köyleri: Hahoe ve Yangdong

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kore Tarihi Köyleri, 14. ve 15. Yüzyıllarda kurulan Hahoe ve Yangdong, Güney Kore’nin en çok temsil edilen iki tarihi klan köyüdür.

Hahoe ve Yangdong’un iki köyü, Kore Yarımadası’nın güneydoğu bölgesinde, Kore Yarımadası’nı beş yüz yıldan uzun bir süredir yöneten Joseon Hanedanlığı’nın (1392-1910) kalbindedir. Aralarında 90km’lik bir mesafe var.

Kore Tarihi Köyü: Yangdong

Kore Tarihi Köyü: Yangdong

Yangdong Köyü

Yangdong, Güney Kore’nin Joseon Hanedanı döneminden kalma geleneksel bir köydür. Kuzey Gyeongsang iline bağlı Gyeongju şehri sınırları içerisinde Hyeongsan Nehri’nin kıyısında yer alan Yangdong köyünün büyüklüğü, koruma derecesi, sayısız kültür varlıkları, gelenekçilik, doğal ortamlar önemine önemli derecede katkıda bulunmaktadır.

Kore Tarihi Köyü: Hahoe

Kore Tarihi Köyü: Hahoe

Hahoe Köyü

Hahoe, Güney Kore’nin Joseon Hanedanı döneminden kalma geleneksel bir köydür. Köy, Kuzey Gyeongsang iline bağlı Andong şehri sınırları içerisinde yer almakta olup Joseon dönemi mimari tarzı, halk gelenekleri, değerli kitapları ve eski klan kökenli geleneklerini koruduğu için Kore kültürünün önemli bir parçası sayılmaktadır.

Kore Tarihi Köyleri, çevredeki manzaralardan hem fiziksel hem de ruhsal beslenmeyi sağlamak için yerleştirilmişlerdi. Klan üyelerine ait önemli ahşap çerçeveli evlerin yanı sıra, köşkler, çalışma salonları, Konfüçyüs akademileri, bir katlı, çamurdan yapılma duvarlı, saz çatılı evlerin kümelerini içermektedir.

İki köyde, binaların seçkin toplulukları, mekânları, planlama ve inşa gelenekleri, Joseon Hanedanlığı’nın, özellikle bu bölgeye özgü klan köylerinin özellikle ayırt edici sisteminin sosyal ve kültürel sistemlerinin olağanüstü yansımalarıdır.

Güney Kore’nin Kuzey Gyeongsang şehrinde yer alan Kore Tarihi Köyleri: Hahoe ve Yangdong, 2010 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak kabul edilmiştir.

Paylaş:

Bir Cevap Yaz

CANLI DESTEK