Changdeokgung Saray Kompleksi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Güney Kore’nin başkenti Seul’de bulunan Changdeokgung Saray Kompleksi, Joseon Hanedanı döneminde inşa edilen beş büyük saraydan biridir.

Changdeokgung, birçok Joseon prensi tarafından en çok tercih edilen saraydı ve daha çağdaş Gyeongbokgung’a dahil edilmemiş Üç Kore Krallığı’ndan kalma birçok unsuru korudu. Japon yönetimi sırasında saray kısmen yıkıldı. Sarayın bazı bölümleri Dae Jang Geum dizisinin çekimlerinde kullanıldı.

Changdeokgung Saray Kompleksi

15. yüzyılın başlarında, Kral Taejong yeni bir sarayın inşasını emretti. 58 hektarlık alanın engebeli topoğrafyasına oldukça zekice uyarlanmış bir bahçeye yerleştirilmiş bir dizi resmi ve konut binasından oluşan kompleksi oluşturmak için Saray İnşaatı Bürosu kuruldu.

Sonuç olarak ortaya Ortadoğu’nun saray mimarisi ve tasarımının, çevreyle uyumlu bir şekilde harmanlandığı istisnai bir çıktı: Changdeokgung Sarayı.

Changdeokgung, Doğu Asya saray mimarisinin ve bahçe tasarımının göze çarpan bir örneğidir. Binaların doğal ortamla uyum sağlaması ve topografyaya uyum sağlaması ve yerli ağaç örtüsünü muhafaza etmesi için istisnai bir durumdur.

Güney Kore’nin başkenti Seul’de yer alan Changdeokgung Saray Kompleksi, 1997 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak kabul edilmiştir.

Paylaş:

Bir Cevap Yaz

CANLI DESTEK