Seokguram Mağarası ve Bulguksa Tapınağı

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Yapay mağara ve taş heykelleri ile Seokguram, ahşap mimarisi ve taş teraslarıyla bağlantılı Bulguksa Tapınağı, Silla Krallığı’nın başkenti olan Gyeongju’da yükselen Budist dini mimarinin olağanüstü bir örneğidir.

8. yüzyılda Toham Dağı’nın eteklerinde kurulmuş olan Seokguram, Buda’nın “Bhumisparsha Mudra” pozisyonunda denize bakan anıtsal bir heykelini barındırmaktadır.

Tanrılar, Bodhisattvaslar ve müritleri çevreleyen portreleriyle, hepsi gerçekçi ve zarif bir şekilde yüksek ve alçak kabartmalarla süslenmiş, Uzakdoğu’daki bir Budist sanatının şaheseri olarak kabul edilmektedir.

Seokguram Mağarası - Gyeongju

Seokguram Mağarası – Gyeongju

Seokguram Mağarası

Seokguram, Güney Kore’de Bulguksa Tapınağı Kompleksi’nin bir parçası olan hermitajdır. Seokguram, Gyeongju kentinde Toham Dağı’nda tapınağın dört kilometre doğusunda yer almaktadır.

Seokguram, Güney Kore’nin bilinen en iyi kültürel yerlerinden biridir. Buda heykelinin yakınında deniz kıyısındaki gündoğumu izlenebilmektedir.

Bulguksa Tapınağı - Gyeongju

Bulguksa Tapınağı – Gyeongju

Bulguksa Tapınağı

Bulguksa, Güney Kore’nin Kore Budizmi’nin Jogye tarikatının bir baş tapınağıdır. Tapınak, Gyeongju kenti sınırları içerisinde yer almakta olup Dabotap ve Seokgatap taş pagodaları, Cheongun-gyo ve Buda’nın iki adet yaldızlı bronz heykeli de dahil olmak üzere Güney Kore’nin Ulusal Hazinesi’nin yedisini kapsamaktadır.

774 yılında inşa edilmiş olan Seokguram Mağarası ve Bulguksa Tapınağı olağanüstü bir Dini Mimari Kompleksi oluşturmaktadır.

Güney Kore’nin Gyeongju şehrinde yer alan Seokguram Mağarası ve Bulguksa Tapınağı, 1995 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak kabul edilmiştir.

Paylaş:

Bir Cevap Yaz

CANLI DESTEK