Jongmyo Tapınağı

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Jongmyo, Güney Kore’nin başkenti Seul’de Joseon Hanedanı zamanında ölen kral ve kraliçelerin anılmasına adanmış bir Konfüçyüs tapınağıdır.

UNESCO’ya göre, tapınak korunan en eski kraliyet konfüçyüs tapınağıdır ve ayin törenleri 14. yüzyılda kurulan bir geleneğe göre devam etmektedir. Jongmyo’nun ana yapıları, Ekim 1394’te Kral Taejo tarafından yaptırılmıştır. Imjin Savaşı ağır zarar görmüş olup 1608’de yeniden inşa edildi.

Jongmyo Tapınağı

Jongmyo Tapınağı, korunmuş olan Konfüçyüs kraliyet mabetlerinin en eski ve en otantik ülkesidir. 1392-1910 yıllarında hayat bulan Joseon Hanedanlığı’nın atalarına adanmış olan Jongmyo Tapınağı bugünkü haliyle 16. yüzyıldan beri var olmuş ve eski kraliyet ailesinin üyelerinin öğretilerini taşıyan tabletleri barındırmaktadır.

17. yüzyılda yeniden inşa edilen Jongmyo, giderek artan sayıda ataları süslemek için iki kez genişletildi. Doğu Asya’nın ahşap mimarlık geleneği içindeki binaların çoğunda olduğu gibi, binalar söküm ve yeniden yapılanma ile ilgili bir dizi restorasyona uğramıştır. Bununla birlikte, bu konuda onları gerçek yapan materyal ve tekniklere saygılı bir şekilde saygı duyulmuştur.

Müziği, şarkıyı ve dansı birbirine bağlayan ritüel törenler hala burada gerçekleşiyor. Jongmyo Tapınağı 14. yüzyıla kadar uzanan bir geleneği halen sürdürmektedir.

Güney Kore’nin başkenti Seul’de yer alan Jongmyo Tapınağı, 1995 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak kabul edilmiştir.

Paylaş:

Bir Cevap Yaz

CANLI DESTEK