Viyana Tarihi Merkezi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Avusturya’nın doğusundaki Tuna Nehri üzerinde yer alan Viyana, ülkenin başkenti ve en büyük şehri, aynı zamanda ülkenin dokuz eyaletinden yüzölçümü bakımından en küçüğüdür.

Viyana, Erken Kelt ve Roma yerleşimlerinden Avusturya – Macaristan İmparatorluğu’nun başkenti olan bir Ortaçağ ve Barok şehrine dönüşmüştür. Viyana’nın tarihi merkezi, Barok kaleleri ve bahçeleri ile büyük binalar, anıtlar ve parklarla kaplı 19. yüzyılın sonlarına ait Ringstrasse de dahil olmak üzere mimari topluluklar açısından oldukça zengindir.

20. yüzyılın başlarında Viyanalı klasikçiliğin büyük çağından önde gelen bir Avrupa müzik merkezi olarak önemli bir rol oynamıştır.

Viyana’nın Tarihi Merkezi

Viyana Tarihi Merkezi’nin sınırları içinde, mimari ve kentsel nitelikleri ve düzeni dahil olmak üzere Üstün Evrensel Değerini sürdüren ve üç ana gelişim aşamasını (ortaçağ, Barok ve Gründerzeit) gösteren tüm nitelikler bulunur. Avusturya ve Orta Avrupa tarihini simgeliyor. Viyana Tarihi Merkezi, karakteristik silüetini de korumuştur. Mülkiyet, konumu, formları ve tasarımları, madde ve malzemeleri bakımından büyük ölçüde otantiktir. Bu özgünlük, büyük oranda kentsel binaların, yapıların ve mekanların birbiriyle örtüşen ve çok katmanlı birbirinin içine girdiği yerlerde bulunur. Viyana Tarihi Merkezi, Avrupa’nın müzik başkenti olarak rolünü korumuştur.

Viyana, mimari yapılar, özellikle Barok köşkler ve bahçeler ile büyük binalar, anıtlar ve parklarla kaplı 19. yüzyılın sonlarına ait Ringstrasse topluluğuyla da zengindir.

Avusturya’nın başkenti Viyana şehrinde yer alan Viyana Tarihi Merkezi, 2001 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak kabul edilmiştir.

Paylaş:

Bir Cevap Yaz

CANLI DESTEK