Trinidad ve Şeker Kamışı Vadisi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Trinidad, orta Küba’da, Sancti Spiritus ilinde yer alan bir kasabadır. Yakınlardaki Şeker Kamışı Vadisi (Valle de los Ingenios) ile birlikte, 1988 yılından beri UNESCO Dünya Mirası listesinde yer almaktadır.

16. yüzyılın başlarında Kutsal Üçleme’nin onuruna kurulan Trinidad, Amerika kıtasının fethi için bir köprü olarak bilinmektedir. Şehirdeki Palacio Brunet ve Palacio Cantero gibi 18. ve 19. yüzyıldan kalma binalar şeker ticaretinin yapıldığı ve refah içinde yaşanan o yıllarda inşa edilmişti.

Şeker Kamışı Vadisi (Valle de los Ingenios)

Valley de los Ingenios veya Şeker Değirmenleri Vadisi adı ile de bilinen Valle de los Ingenios, Küba’nın, Trinidad şehrinin yaklaşık 12 kilometre (7.5 mil) dışında birbirine bağlı üç vadi dizisidir. Üç vadi, San Luis, Santa Rosa ve Meyer, 18. yüzyılın sonlarından 19. yüzyılın sonuna kadar şeker üretimi için bir merkezdi.

Küba’daki sanayinin doruk noktasında, üç vadide faaliyet sürdüren elli şeker kamışı fabrikası vardı; fabrikalarda ve bunları çevreleyen şeker kamışı tarlalarında 30.000’den fazla köle çalışıyordu.

Şeker Kamışı Vadisi’nin tamamı 270 km²’yi kapsamakta ve 70’in üzerinde şeker fabrikası içermektedir.

Paylaş:

Bir Cevap Yaz

CANLI DESTEK