Cienfuegos’un Tarihi Merkezi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Küba’da Cienfuegos şehrinde yer bulunan Cienfuegos’un Tarihi Merkezi, 2005 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir.

Bir sömürge kenti olan Cienfuegos, 1819’da Don Luis De Clouet y Favrot komutasındaki Fransız ve İspanyol yerleşimciler tarafından kuruldu. Başlangıçta Fransız kökenli göçmenlerin yerleştirildiği Cienfuegos’ta şeker kamışı, tütün ve kahvenin ticaret yeri oldu.

Cienfuegos’un Tarihi Merkezi

Küba’nın Şeker Kamışı, Mango, Tütün ve Kahve üretim alanının kalbinde, ülkenin Karayip kıyısında yer alan Cienfuegos, ilk olarak neoklasik tarzda gelişmiştir. Daha sonra daha seçici olan Cienfuegos kenti, uyumlu bir genel şehir havasını korudu.

Cienfuegos’ta bulunan ilgi çekici binalar arasında özellikle Hükümet Sarayı (Belediye Binası), San Lorenzo Okulu, Piskoposluk, Ferrer Sarayı, eski lyceum ve bazı evler bulunmaktadır.

Cienfuegos, 19. yüzyıldan itibaren Latin Amerika’da geliştirilen kentsel planlamada modernite, hijyen ve düzen ile ilgili yeni fikirleri temsil eden bir mimari topluluğun ilk ve olağanüstü bir örneğidir.

Paylaş:

Bir Cevap Yaz

CANLI DESTEK