Alejandro de Humboldt Milli Parkı

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Alejandro de Humboldt Milli Parkı, Küba’nın Holguin ve Guantanamo illerinde bulunan bir ulusal parktır. İsmini, 1800 ve 1801 yıllarında adayı ziyaret eden Alman bilim insanı Alexander von Humboldt’tan almıştır.

Alejandro de Humboldt Milli Parkı, büyüklüğü, rakım aralığı, karmaşık litolojisi, arazi yapısı çeşitliliği ve endemik fauna ve flora zenginliği nedeniyle 2001 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir.

Alejandro de Humboldt Milli Parkı

Karmaşık jeoloji ve korunmuş çeşitli yer şekilleri, Karayipler’de eşsiz bir ekosistem ve tür çeşitliliğine yol açmıştır. Bu durum da yeryüzündeki en fazla biyolojik çeşitlilik gösteren tropik ada alanlarından birini yaratmıştır. Toprağın altındaki kayaçların çoğu bitkiler için zehirlidir. Bunun için de doğadaki türler bu koşullarda yaşama adapte olmak zorunda kalmıştır.

Bu eşsiz evrim süreci, birçok yeni türün gelişmesine yol açmış ve Alejandro de Humboldt Ulusal Parkı endemik floranın korunması için yerkürenin batısındaki en önemli yerlerden biri halene gelmiştir. Burada bulunan omurgalı ve omurgasızların endemisi de oldukça yüksektir.

Küba’nın inanılmaz çeşitliliğe sahip yerli biyolojik çeşitliliği ile ilgileniyorsanız, Alejandro de Humboldt Ulusal Parkı ziyaret etmeye değer. Korunan 28 bitki ve 16 endemik hayvan ve kuşun 16’sı, flora ve faunaya daha az ilgi duyanlar bile, manzara ve bozulmamış plajlardan etkilenecektir. Baracoa’dan en iyi şekilde ulaşılabilir.

Paylaş:

Bir Cevap Yaz

CANLI DESTEK