Santa Ana de Los Rios de Cuenca Tarihi Merkezi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Santa Ana de los Rios de Cuenca, Ekvador’un güneyindeki And dağları ile çevrili bir vadide yer almaktadır.

Cuenca, Amerika’da Rönesans şehir planlaması prensiplerinin uygulanmasının başarısını gösteren planlı bir iç İspanyol sömürge kentinin istisnai bir örneğidir. 18. yüzyıldan kalma Cuenca’nın mimarisi, 19. yüzyılın ekonomik refahında kentin, kinin, hasır şapkalar ve diğer ürünlerin önemli bir ihracatçısı haline gelmesiyle modernize edildi.

Cuenca’nın Tarihi Merkezi

Santa Ana de los Rios de Cuenca’nın Tarihi Merkezi, eksiksiz ve sağlam olan olağanüstü evrensel değerinin ifadesi için gerekli olan özelliklerin çoğunu korumaktadır. Önemli binaların son 50 yıl içinde kaybına rağmen, kentsel yapının tüm bileşenleri ve kentsel alanın çevresiyle olan ilişkileri devam etmektedir.

Ekvator’un kültürel mirasını ilan eden binaların envanteri, binden fazla binadan oluşmaktadır. Kent dokusu, parklar, plazalar, kilise manastırları ve diğer kamusal alanların varlığı açısından oldukça dikkat çekicidir.

Hem yerel hem de Avrupalı olmak üzere çeşitli etkileri içeren sıra dışı bir mimaridir. Eski Katedral, manastır ve Santo Domingo Kilisesi kentin önemli simgeleri arasındadır.

Ekvador’un Azuay ilinin başkenti olan Cuenca Tarihi Merkezi, 1999 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir.

Paylaş:

Bir Cevap Yaz

CANLI DESTEK