Galapagos Adaları

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Güney Amerika kıtasına yaklaşık 1.000 km mesafede bulunan Galapagos Adaları, Pasifik Okyanusu’nda yer almaktadır.

19 adadan oluşan Galapagos takımadaları toplam 50.000 km² yüzölçüme sahiptir. Çevresindeki deniz rezervi, eşsiz bir “yaşayan müze ve evrim vitrini” olarak adlandırılmıştır.

Ekvador Cumhuriyeti’ne bağlı il olan Galapagos Adaları, Büyük Okyanus’un doğusunda konumlanan adalar grubu Isabela, Santa Cruz, San Salvador (Santiago, James), Fernandina, San Cristóbal, Floreana (Santa Maria), Marchena, Española, Pinta, Santa Fe, Genovesa, Pinzón, Darwin ve Wolf olmak üzere 14 büyük ada, 8 küçük ada ve 40 minik adacıktan oluşur.

Volkanik bir yapıya sahip olan adalar, kendine özgü pek çok biyolojik türe ev sahipliği yapmaktadır. Soğumuş lav akıntılarından meydana gelen Galapagos Adaları’nda halen aktif olan yanardağlar bulunmaktadır.

El değmemiş doğası nedeniyle önemli bir konumu bulunan Galapagos Adaları’nda halen doğabilimciler türlerin evrimiyle ilgili çalışmalarını sürdürmektedir. Galapagos Adaları, nadir bulunan hayvan türlerini korumak adına 1959 yılında ulusal parka dönüştürülmüştür.

Ekvador Cumhuriyeti’ne bağlı olan Galapagos Adaları, 1978 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir.

Paylaş:

Bir Cevap Yaz

CANLI DESTEK