Quito Şehri

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ekvador’un başkenti olan Quito, İnka kentinin kalıntıları üzerinde 16. yüzyılda 2.850 m yükseklikte kurulmuştur.

1917’de yaşanan depreme rağmen Quito kenti, Güney Amerika’da en iyi korunmuş, en az değiştirilmiş tarihi merkeze sahiptir. Genel olarak, kentsel plan ve manzaraya entegrasyonu tamamen özgün olarak kabul edilebilir çünkü orijinal jenerik form değişmeden kalmıştır. San Francisco, Santo Domingo’nun manastırları, La Compañía Kilisesi ve Cizvit Koleji, zengin iç mekanları ile İspanyol, İtalyan, Mağribi, Flaman ve yerli bir kaynaşma olan Quito Barok sınıfınının en iyi örnekleridir.

Quito Şehri

Quito şehri, doğanın ve insanın eşsiz bir eser yaratmak için bir araya getirildiği uyumlu bir topluluğu oluşturur. Sömürgeciler, sanatsal duyarlılıklarını çevreleyen gerçekliğe nasıl uyarlayacaklarını biliyorlardı ve mimarilerini çok karmaşık bir topografik ortamda inşa ettiler. Buna rağmen, mimarlar topluluğa stilistik ve hacimsel bir uyum sağladı. Şehir merkezinde, basit ve sade olanı anlatan anıtsal yapıları birleştiren, genellikle toprak tuğlalarla inşa edilmiş ve sıva ile kaplanmış evler (1 veya 2 katlı bir veya birkaç teraslı) yanı sıra manastır ve kiliseler bulunmaktadır.

Quito’nun Tarihi Merkezi

Quito Şehri’nin olağanüstü evrensel değerinin temel alındığı özelliklerin büyük çoğunluğu mevcut ve sağlamdır. Quito’nun Tarihi Merkezi, orijinal yapısını koruyarak sömürge merkezinin dışında inşa edilen yeni yapıları korumuştur. 1734’te Dionisio Alcedo y Herrera tarafından tasarlanan Quito’nun ilk planına dayanarak, caddelerin orijinal planının, evlerin ve meydanların -nadir görülen birkaç istisna hariç- bugün olduğu gibi aynı olduğunu görüyoruz.

Şehir, tarih boyunca etkilenen çok sayıda depreme rağmen, Quito Metropolitan Bölgesi ve Ekvador hükümetinin Belediye yetkililerinin ortak eylemleri nedeniyle tüm Latin Amerika’nın en az değiştirilmiş tarihi merkezini koruyor.

Ekvador’un başkenti Quito Şehri, 1978 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir.

Paylaş:

Bir Cevap Yaz

CANLI DESTEK