Manu Milli Parkı

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Peru’nun Madre de Dios ve Paucartambo bölgeleri arasında yer alan Manu Milli Parkı, 1,5 milyon hektarlık bir milli park ve biyosfer sahasıdır.

Manu Ulusal Parkı, Güneybatı Peru’daki Tropikal Andes ve Amazon Havzası’nın buluşma noktasında dünya çapında tanınmış bir karasal biyoçeşitlilik cennetidir. Deniz seviyesinden 150 ile 4.200 m yükselen bitki örtüsü bulunurken, aşağı kısımlarda tropikal orman, çeşitli hayvan ve bitki türlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Manu Milli Parkı

Manu Milli Parkı’nın irtifa, mikro iklim, toprak ve diğer ekolojik şartlar bakımından muazzam çeşitliliği, habitatların ve nişlerin karmaşık bir mozaiği ile sonuçlanır. 850 kuş türü bulunan pakta dev su samuru ve dev armadillo gibi nadir türler de yaşamaktadır. Ayrıca Jaguarlar da sıklıkla parkta görülür.

Manu Milli Parkı’nda 200’den fazla memeli türü, 850 kuş türü, 68 sürüngen türü, 77 tür amfibi ve etkileyici tatlısu balığı, dünyanın sadece çok az yerlerinde bulunan omurgalıların çeşitliliğine işaret etmektedir.

Topoğrafya, ekolojik koşullar ve izolasyonun birleşimi, her seviyede olağanüstü bir yaşam çeşitliliğinin ve yüksek düzeyde bir endemizmin neredeyse bozulmamış ve devam eden evrimine izin vermiştir.

Peru’nun Madre de Dios ve Paucartambo bölgeleri arasında yer alan Manu Milli Parkı, 1987 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak kabul edilmiştir.

Paylaş:

Bir Cevap Yaz

CANLI DESTEK