Kutsal Şehir: Caral Supe

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Peru’nun Barranca ilinde, Lima’nın yaklaşık 200 km kuzeyinde, Supe yakınlarındaki Supe Vadisi’nde yer alan Caral Supe geniş bir yerleşim alanıydı.

Caral kabaca, M.Ö. 26 ve 20. yüzyıllar arasında, yaklaşık 60 hektarlık bir alanda ikamet edildi. Caral, araştırmacılar tarafından Amerika’daki en eski şehir merkezi olarak tanımlandı; daha sonra, Peru’daki Bandurria gibi bazı antik alanların tarihinin daha eskiye gittiği görüldü. 3000’den fazla bireye ev sahipliği yapan kent, Norte Chico topluluklarının en büyük yerleşkelerinden biriydi.

5000 yıllık Kutsal Sac Kenti’nin 626 hektarlık arkeolojik alanı, Supe nehrinin yeşil vadisine bakan kuru bir çöl terasında yer almaktadır. Peru’daki Orta And Dağları’nın Geç Arkaik Dönemi’ne kadar uzanan ve Amerika’daki en eski uygarlık merkezidir.

Oldukça iyi korunmuş olan Caral Supe Kutsal Şehri, mimarisi, özellikle de anıtsal taş ve toprak platformlu, yuvarlak tasarımı ve karmaşıklığı açısından oldukça etkileyicidir.

Aynı bölgede yer alan 18 kent yerleşiminden biri olan Caral, altı büyük piramidal yapı dahil olmak üzere karmaşık ve anıtsal bir yapıya sahiptir.

Peru’nun Barranca ilinde (Lima’nın 200 km kuzeyinde) yer alan Kutsal Şehir: Caral Supe, 2009 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir.

Paylaş:

Bir Cevap Yaz

CANLI DESTEK